Červen 2012

Blog POZASTAVEN :/

26. června 2012 v 8:19 | Hrbáčová Klára |  ►Změny !!!
Ahoj oznamuji,že blog je od 26.6 do 10.7.2012 POZASTAVEN !!!Je to z důvodu dovolené a taky ho budu vylepšovat a dělat tady pořádky !!!:-) Pro trochu nechápající jako jsem JÁ bude blog pozastaven 15 dní. Děkuji za pochopení :D
Klára Hrbáčová

Nová rubrika!!!=)

20. června 2012 v 19:19 | Hráčová Klára |  ►Dotazy !!!=)
Ahoj chystám pro vás nové články a taky zároven novou rubriku,která by se vám mohla hodit...a tou je...
DOTAZY !!! Můžete mi bud do komentářů u tohodle článku napsat problém nebo na co by jste se rádi zeptaly a já vám ráda odepíšu !!! Můžete psát bud tady do komentářů,e-mail klara.hrbacova@seznam.cz nebo taky vzkaz pro majitele blogu :),který najdene na levém kraji :) Předem děkuji za dotazy a ráda na ně budu zodpovídat !!!=) Budu se snažit odpovědět do jednoho dne !!:D Ale nebojte vííc jak 3 dny to trvat nebude :D Jak budu mít přístup k internetu tak aji do 1 hodiny :D Zatím se mějte a ad vám vídou krásné prázdniny a samozdřejmě počasí,zdraví a vysvětšení je hlavní :D Papa :*)

Prázdniny !!!=)

20. června 2012 v 19:09 | Hrbáčová Klára |  ►Slovníček :-*
Prázdniny=holiday
Moře=sea
Žralok=shark
Lehátko=couch
Pláž=beach
Bazén=pool
plavky=swimsuit
Šaty=dress
Hotel=hotel
Koktejl=cocktail
Surfing=surfing
Volejbal=volleyball
Chobotnice=octopus

Jaký účest ?? :D

19. června 2012 v 14:10 | hrbačova klara |  ►M(o)da ;-)
Rozhodla jsem se,že si musím jít udělat nový učes,ale nemůžu se rozhodnou jaký...Možná to někomu bude vadit,ale asi už 2 roky jsem scene Mrkající Napíšu vám čísla a ktomu budou obrázky a napíšete mi do komentářu číslo učesu,který vám padl do oka a který se vám líbí nejvíc...Usmívající se
(1).......
(2).......

Úvod o péči

19. června 2012 v 14:00 | Hrbáčová Klára |  ►Encyklopedie :P
Úvod o péči Ještě dříve než si pořídíme koně, musíme věnovat velkou pozornost výstavbě a vybavení stáje. Stáj by měla být postavena pokud možno na suchém, vyvýšeném místě a užitkový prostor na jednoho koně by měl činit 7,5 m čtverečních. Teplota ve stáji by měla být 10 - 15°C, neměla by přesáhnout 25°C a poklesnout pod 6°C. Relativní vlhkost činí 85%. Také musíme dát pozor, aby ve stáji nebyl průvan, neboť kůň průvan nesnáší. Je-li to možné, měla by být stáj obrácena ke slunci, neboť sluneční paprsky koním velmi prospívají. Taky by tu měl být prostor na seno a slámu, místnost pro oves a další součásti potravy a místnost pro výstroj - tj. sedlovna a postrojovna. Tyto dvě místnosti by měly být dobře větratelné a každý kůň by v nich měl mít svůj věšák se jmenovkou. Ve větších stájích musí být šatna a sprcha pro jezdce, umývárna pro mytí koní, aby jim bylo možno omýt ocas a kopyta a v létě celého koně teplou vodou.

Chyt' svou šanci

18. června 2012 v 20:29 | Hrbáčová Klára |  ►Ven od koníků :)
Jazyková dovča u kámošů...
Chceš si zlepšit třeba angličtinu ? Musíš bezpodmínečně odjet někam ven,kde se jazyk naučíš naprosto nenásilnou a přirozenou cestou.Možná máš v cizině příbuzné nebo kamarády,u kterých bys mohla strávit prázdniny.Popros je,aby s tebou nemluvily česky.Tak budeš muset cizí jazyk sama začít používat a zlepšení na tebe nenechá dlouho čekat.Bude ti to připadat naprosto normální,určitě víc,než kdybys celý den seděla nad učebnicí.Ale dopisy nebo majly s kámoši z cizích zemí pro tebe můžou být dobrým jazykovým cvičeníčkem.Na téhle adrese najdeš kamarády na dopisování s celého světa. www.interpals.net

Čtyřnozí kamarádi z útulku...
Práce se zvířaty je nejen radostí pro tebe i pro ty opuštěné chudáčky,ale rozvijí taky tvoje sociální dovednosti a dá ti příležitost převzít za někoho odpovědnost.Mohla bys pomáhat s krmením a ošetřováním zvířátek v útulku.Možná je budeš moct vzít i ven na procházku.Vkaždém případě tvá pomoc v útulku vynikne ve tvém životopise. útulep pro opuštěná zvířata v blízkosti svého bydliště najdeš třeba an adrese: www.utulky.estranky.cz/clanky/utulky-cr.html.

Klusácké závody...

18. června 2012 v 16:30 | Hrbáčová Klára |  ►Jezdecké disciplíny -♥-
Historie:
O původ tohoto poměrně mladého odvětví se současně zasloužily navzájem vzdálené země - Francie, Rusko a Amerika. Vznikla zde vynikající plemena klusáků, francouzský, orlovský a americký. Rozhodující úloha při zrodu amerického plemena se připisuje hřebci Messengerovi, dá se říct, že jeho krev proudí v žilách všech dnešních klusáků v USA. Vynikající kvality tohoto závodníka a plemeníka jsou zvěčněny v nápise nad jeho hrobem: "Může být srovnáván jedině sám sebou…" Závody klusáků, zapřažených do lehkých dvoukolových vozíků, tzv. sulek, se šířily do světa pomaleji než dostihy rovinné a překážkové, zůstávaly poněkud v jejich stínu.
Místo zrodů závodů - Francie:
Ze starých spisů je známo, že vozatajské závody Římané pořádali již 1300 let př. n. l. Po zániku římské říše však upadly v zapomenutí. Až v polovině 18. století se v Anglii objevily první pokusy o jejich obnovení. Nesetkaly se však s valným zájmem. V 19. století se ale chopil příležitosti - při otevření závodiště v Cherbourgu - generální inspektor zemského hřebčína a uspořádal pro své koně klusácký závod. Chtěl tím na veřejnosti propagovat svou snahu o zušlechtění normanských klusáků. Odvážil se tohoto kroku, přestože věděl, jak malé bylo až dosud nadšení pro tento druh sportu. Ale jeho akce se vydařila a závody klusáků získaly mnoho sportovních přátel.
Počátky československého chovu klusáků spadají do roku 1860. Iniciativa vzešla tentokrát od moravských a slovenských chovatelů a pořadatelů. Ti v roce 1900 dokonce založili i dostihové středisko v Novém Městě na Moravě a krátce na to, v roce 1903, v Bratislavě. V současné době se chovem klusáckých koní zabývají především v Tlumačově, v Přerově nad Labem a Lysé nad Labem, v Tuchorazi a Kostomlatech
Od vozu k sulce:
Při nejstarších závodech se používaly jednoduché vozíky. Jejich hmotnost byla velmi rozdílná, ale všechny byly těžké, což omezovalo výkon koní. Tento problém se podařilo vyřešit v roce 1892 - vynálezem sulky. Je to velmi lehký jednospřežní dvoukolák, navržený speciálně pro klusácký sport. Jsou stavěny z laminátu, hliníkových trubek nebo dřeva - váží pouhých 15 kg, ale unesou i 150 kg.
Závodník sedí s rozkročenýma nohama na nepatrném sedátku a nohy má zaklesnuty do jakýchsi třmenů.
Příprava a vybavení klusáků vyžaduje specialisty: pro čistotu chodu (naprosto pravidelný čtyřtakt i v nejrychlejším tempu) je nutné koně dokonale vyvážit - správné okování klusáků je "malou vědou", na podkovy se jim často navařují křížky se závažím, na končetiny umísťují ještě tzv. schlotringy (pouzdra, do kterých se zasouvá přesně navařené olovo). Spodní části končetin jsou opatřeny bandážemi či kamašemi, kopyta jsou kryta zvony - klusáčtí koně často trpí zašlápnutím. Chod řídí vzpřimovací otěž, složitým systémem přezek a řemenů se zvířata zapřahají do lehkých a pružných sulek. Před vlastním dostihem se klusáci rozcvičují - vystupňovaným klusem projíždějí vzdálenost i čtyři a více kilometrů, v jedné či ve dvou fázích, nasazují správnou akci a tempo. Startují pak nejlépe na pískových nebo tartanových drahách (tartan byl vynalezen v USA pro klusáky, nikoli pro lehké atlety…), nezřídka klopených, ve finiši dosahují rychlosti až 50 km/h.
Klusácká sezóna trvá podstatně déle než cvalová, v některých zemích je celoroční. Na amerických drahách není výjimkou 15 závodů denně, a pokud se program protáhne do večerních hodin, běhá se za umělého osvětlení. Elitní jezdci vyhrávají do roka víc než 500 dostihů, světový rekord se blíží hranici 800 vítězství.
U rovinných dostihů se startuje ze startovacích boxů. Tento způsob je však pro klusáky nepoužitelný. V roce 1946 byl proto zaveden "letmý start". Spřežení jedou za autem, na němž jsou umístěna dvě dlouhá postranní "křídla". Jejich účelem je zajistit, aby byli všichni konkurenti v jedné linii. Po startovním signálu křídla uvolní dráhu tím, že se otočí dopředu, a auto pak rychle odjede.
Závodní koně musí vydržet značné fyzické zatížení, oproti anglickým plnokrevníkům, kteří absolvují za sezónu kolem 10 závodů, běží klusáci někdy i přes 50. Nejlepší klusáčtí jezdci vyhráli přes 10 000 dostihů, světovou elitu tvoří Charlie Mills a Stanley Dancer (v sulce ujel nejrychlejší míli, sedm jeho koní obdrželo hrdý titul "Kůň roku"), J. R Gougeon a další.
V galerii slavných klusáků musí být uvedeni alespoň: Lady Suffolk, která zaběhla ve své době míli za 2:30 min., klisna Goldsmith Maid - dokázala zvítězit ve 350 dostizích, legendární Flora Temple, Peter Manning či hřebec Uhlan. Jako první uběhl míli pod dvě minuty Dan Patch (1:55 min.) v roce 1905. Na závodišti jezdil vlastním železničním vagónem, dosáhl takové popularity, že jeho jméno nesla celá řada výrobků, např. mouka, prášky do pečiva, dětské sáně… Jeho rekord překonal až v roce 1938 Billy Direct. Fenomenálním tempem vytepávali svůj čtyřtakt i "šedý přízrak" Greyhound, pověstní Nevele Pride, Fancy Crown a Pralas. Zázrakem poslední éry je světový rekordman Niatross - zaběhl vůbec nejrychlejší čas na 1 míli (1:49 min.), za svou dostihovou kariéru vyběhal přes 2 miliony dolarů. Mack Lobel jako první v historii pokořil hranici snů: zaběhl kilometr pod 1:10 min.
Cardigan Boy - narodil se na Novém Zélandu v roce 1956. Vyhrál v Americe a také v Austrálii celkem 24 klusáckých závodů a byl dvakrát mistrem světa. Jednu míli (1,6km) odklusal za neuvěřitelný čas 1,163 minuty. Dostal se tak jako první klusák na poštovní známku.
Nejlepší a nejslavnější dráhy jsou v USA: závodiště Roosewelt Raceway na Long Islandu poblíž New Yorku a obří závodiště ("supertrack") Meadow-Lands ve státě New Yersey - zde se běhají hlavní dostihy obojí americké "trojkoruny"…
Světový klusácký sport každoročně vrcholí v nejslavnějším a nejdůležitějším závodě - v Prix d´Amerique, který se koná počátkem roku v Paříži. V USA se klusácká elita schází na startu světoznámého Hambletonianu.

Endurance

18. června 2012 v 16:20 | Hrbáčová Klára |  ►Jezdecké disciplíny -♥-
Distanční jízdy jsou soutěže v překonávání dlouhých vzdáleností. Tratě bývají dlouhé 25 až 160 km, přičemž je stanovena minimální rychlost. Ve většině soutěží bývá předepsána minimální rychlost 9 km/h. Povinné jsou veterinární kontroly před startem, během přestávek, v cíli, a také jeden den po soutěži. Tyto kontroly zamezují přílišnému vyčerpání koní. V tomto odvětví jezdeckého sportu hraje kvalitní výstroj ještě významnější roli než v jiných odvětvích. Jezdec tráví v sedle mnoho času, a proto je pro něj i pro jeho koně dobře sedící sedlo nepostradatelné. Čerstvě zakoupené nové sedlo a postroje jsou nevhodné, neboť kůže není dostatečně poddajná a způsobuje odřeniny. Také oblek jezdce musí být pohodlný. Příliš těsné, těžké nebo hrubé oblečení jezdce omezuje a zbytečně vyčerpává.
Kůň musí být minimálně pětiletý, než se můžeme zaměřit na specifický výcvik pro dálkové jízdy. Nejprve je potřeba, aby si kůň zvykl na procházení potoků, jízdu ve tmě, na chůzi po různorodém povrchu apod. Teprve když všechno jde dobře, začneme s kondiční přípravou. Pracovní zatížení pomalu zvyšujeme. To neznamená, že každý den najedeme více kilometrů. Kůň musí pracovat stále více (intenzivněji), ne déle.

Pro koníky :-)

18. června 2012 v 16:09 | Hrbáčová Klára |  ►Recepty...
PONY SUŠENKY
2 mrkve
5 dl vody
1 čajová lžička soli
9 šálků bílé mouky
4 lžičky vanilkového cukru
6 šálků ovesné mouky
JAK NA TO:Nakrájej mrkve na malé kousky a promíchej s vodou a solí.Přidej mouku a 1 minutu míchej.Pak přidej vanilkový cukr a ovesnou mouku.Peč 10 minut v troubě zahřáté na teplotu 150oC.

KONSKÁ SVAČINA
2,5 dl musli s ovocem
1 jablko
2 čajové lžičky medu
Trochu džusu nebo ovocné dužiny
JAK NA TO:Nalij džus do musli.Promíchej,dokud se nevsákne.Pak přidej nakrájené jablko a zakapej medem.

KONSKÉ CUKROVÍ
200g celozrné mouky
150g ovesné mouky
225g sirupu nebo medu
JAK NA TO:Všechny přísady smíchej tak,aby vzniklo těsto,které lze tvarovat.Pokud je příliž tuhé,přidej trochu vody.Je-li příliž řídké,přidej mouku.Vytvaruj sušenky libovolného tvaru a velikosti.Peč při teplotě 180oC,dokud neztvrdnou,ale nesmí se však připálit.!

Ubrousková technika (dekupáž)

18. června 2012 v 15:59 | Hrbáčová Klára |  ►Vyrob si
Co budeš potřebovat:
 • Ubrousky
 • Lesklé fotografie
 • Lepidlo na ubrouskovou techniku
 • Různé krabice
 • Nůžky
 • Stuhu
Jak na to:
♥♥♥Vyrob si hezké úložné krabice,které ti pomůžou udržovat pořádek ve tvém pokoji.

Krabice nejprve natři a potom ozdob fotografiemi.

♥♥♥Do krabic si pak můžeš ukládat školní potřeby nebo třeba šperky.Můžou také posloužit jako hezký dárek.

Statistika

18. června 2012 v 15:49 | Hrbáčová Klára |  ►Statistiky (mého blogu)
Navstevnost za minuly tyden (11.6. 2012 - 17.6. 2012) je:
Pondeli: 14
Utery: 6
Streda: 21
Ctvrtek: 14
Patek: 3
Sobota: 3
Nedele: 15

Celkem: 76

*♥*Všem děkuji za návštěvu/návštěVY a chtěla bych vyzvat všechny,kterým se můj blog líbil aby mi pomohli zlepšit návštěvnost tím,že se tady aspon pokaždé co budou mít příležitost nakouknou...:-) Děkuji všem :-)...

Plánuješ jet v létě na konský tábor

17. června 2012 v 21:29 | Hrbáčová Klára |  ►Ven od koníků :)
Táborů s konmi se pořádá celá řada:pro kluky,pro holky,pro začátečníky,pro zkušené jezdce,pro dospělé,pro postižené a taky pro celé rodiny.Některé tábory pořádají výcvik na jízdárně,s jinými zajezdíš v terénu.Na většině táborů budeš celou dobu jezdet na jednom koni a na některých se o něj budeš i starat.

Tábor s vlastním koněm
Na některé tábory si můžeš vzít svého vlastního koně a trénovat s ním drezuru,skoky nebo western pod vedením zkušeného trenéra.Je to skvělá příležitostse něco přiučit a zatrénovat si s jinými jezdci,kteří jsou na podobné úrovni.

Tábor v přírodě a putovní tábor
Některé tábory jsou putovní.Jezdí se na nich od kempu po kempu nebo od chyty k chatě.Na táboře v přírodě jsi zase ubytovaná na jednom místě a pořádajíse jednodenní vyjíždky.Obyčejně bývá na takovým táboře asi 15-30 dětí,všechny zhuba stejného věku.Na projížd'kách na ně dává pozor insktruktor.Odpoledne se chodí např.do bazénu a večer se hrají hry,kouká se na konské filmy nebo se dělá táborák.¨

Tábor v cizině
Jezdecké tábory ve většině zemí.Je ohromně dobrodružné jezdit v krajině,která je pro tebe velice neznámá.Na některá místa můžeš jet s celou rodinou a ti,kteří nejezdí si mohou jízdu užívat třeba v kočáře.

Jak najít letní tábor ??¨
Nejsnáz na internetu nebo podle reklamy v konském časopise.Většina táborů začíná tisknout reklamu v únoru nebo v březnu.

Co sebou na tábor:
Toaletní potřeby
Ručník
Prádlo
Vlněné ponožky
Trička
Jezdecké kalhoty
Trička a mikinu na ježdění
jezdecké boty nebo perka a minichapsy¨
Nepromokavou větrovku
Svetr
Čepici/klobouk
Rukavice
Přilbu(tábory jí někdy půjčují)
Oblečení do deště
Volnočasové oblečení
Přezůvky
Spacákúpovlečení
Termosku
Repelent
Fot'ák

Aztécký kůn (azteca)

17. června 2012 v 21:09 | Hrbáčová Klára |  ►Plemena Koní..
Stavba těla:Jemná hlava s rovným profilem.Středně dlouhý krk.Široká,svalnatá hrud'.Šikmé plece.Krátký,rovný hřbet.Zakulacená,svalnaté zád'.Pěkně stavěné,rovné nohy.Silná kopyta.
Vzhled a charakteristika:Velmi všestraný a bystrý.Má přirozené nadání pro práci s dobytkem.
Využití:Rodeo,rekreační ježdění,anglické a westernové ježdění a jezdecké disciplíny.
Výžka:141-153 cm.
Temperament:Učenlivý,ale živý.Poslušný.zvídavý a vyrovnaný.

Svatá hrůza turfu

17. června 2012 v 21:00 | Hrbáčová Klára |  ►Konské Legendy ;O
Jeden z nejpozoruhodnějších koní turfu neměl předpoklady stát se šampionem a ani se tak ze zečátku neprojevoval.Přesto však vyhrál všechny závody,do kterých byl přihlášený,a jeho potomci vydělali svým majitelům přes půl miliardy lir...

Úvod o PNH

14. června 2012 v 21:09 | Hrbáčová Klára |  ►Encyklopedie :P
Úvod o PNH
PARELLI NATURAL HORSEMANSHIP (přirozená komunikace člověka a koně podle Pata Parelliho)
Výuka jízdy na koni většinou začíná o končí na koňském hřbetě. Ale bez znalostí, které získáte při výcviku koně ze země, vám nikdy nepřestane chybět určitý díl skládanky. To je také důvodem toho, proč je tolik jezdců nespokojených a proč jejich výkony zůstávají pouze průměrné.

Abychom mohly opravdu dobře ovládat koně ze země, je nutné rozvíjet naše znalosti a vědomosti ve dvou oblastech: na lonži a ve volnosti.
A je to právě "hra" s koňmi při lonžování, která je jakýmsi pomyslným základem celé stavby. Díky ní se kůň stane odvážnějším, udrží si déle zájem a rychleji dosáhne požadovaného pokroku. Výsledky, které získáte, vám také pomohou pochopit, jaký má kupříkladu význam výraz v očích koně, kdy koně pochválit a kdy pokárat a všechny tyto znalosti vám pomohou získat nejenom dostatečnou sebedůvěru, ale také respekt vašeho koně.
Základem sedmi her, které vám nyní předkládáme, je logika zvířat, která se mohou stát kořistí, a kterou můžeme využít pro dosažení našeho postavení "alfa" zvířete a našeho celoživotního přátelství s naším koněm. Všechny tyto hry vycházejí z přirozené podstaty chování koní a koně je mezi sebou každodenně hrají. Tyto hry se však neomezují pouze na příslušníky určitého druhu, ale hrají je i s námi. Koně jsou v těchto hrách velmi dobří. Přiznejme si upřímně, jak často koně dosáhli toho, že jsme podlehly jejich tlaku, běhali kolem nich do kolečka, nebo jsme se jimi nechali zatlačit do rohu. Měli bychom to však být my, kdo se stane jejich vůdcem, který je nedotknutelný a kterého koně bez odporu následují. I k tomu nám bohatě postačí sedm her, které s našimi koňmi budeme hrát celý život.

Boxy

14. června 2012 v 13:39 | Hrbáčová Klára |  ►DO stáje !
Boxy
slouží k ustájení plemenných hřebců, klisen se hříbaty, pro porod, dostihové a sportovní koně. Minimální plocha boxu by měla být 3 x 3 m, rozměry boxu pro plemenné hřebce 3,5 x 3,5 m a pro klisny se hříbaty 4, 5 x 4,5 m. Porodní boxy by měly mít rozměry dokonce 4 x 5 m, čímž je možno zajistit klisně dobré podmínky před porodem i po něm. Do výšky 140 - 150 cm by měl být box z dřevěných fošen, zbytek až do výšky 220 cm ze železné mříže. podlaha nesmí být kluzká, musí být postavena z trvanlivého materiálu (např. dřevěné kostky zapuštěné do hlíny nebo zvonivky, tedy speciální "zoubkované cihly"). Musí být propustná a musí mít sklon asi 1 cm na 1 m ve směru odtokového žlábku. žlab (dřevěný, z umělé hmoty nebo kamenný) by měl být ve výšce asi 80 - 90 cm od země, nejčastěji v rohu. Koše na seno nejsou příliš praktické - zabírají v boxu místo, jsou-li umístěny příliš vysoko, jsou nebezpečné pro oči (může do nich něco padnout) a způsobují obloukovitost hřbetu. Nejpraktičtější a
přírodním podmínkám nejvíce odpovídající je, když si kůň odebírá seno ze země. dveře do boxu se musí otvírat dokořán směrem do chodby nebo mohou být posuvné na kolejích. Nejpraktičtější je stáj s chodbou na píci a hnůj uprostřed a s boxy po obou stranách. Chodba musí být široká 3 - 4 m.
 

Přikrývání

14. června 2012 v 13:29 | Hrbáčová Klára |  ►Je dobré vědět...
Přikrývání
Přikrýváním koně lze zabránit výdeji tepla a následnému prochladnutí. Koně přikrýváme při přepravě, silném větru, na noc, proti hmyzu nebo sportovní koně po výkonu. Používáme vlněné přikrývky nebo nepromokavé plátno. Každý kůň musí mít svou vlastní přikrývku.

Jízda dvojmo

13. června 2012 v 20:59 | Hrbáčová Klára |  ►Encyklopedie :P
Jízda dvou jezdců je užitečná...
• ... k vození malých dětí
• ... k nácviku rovnováhy a vzájemné domluvy
• ... k většímu vcítení do koně
Jak nasednout:
• první jezdec si stoupne k levému boku koně a zvedne levou nohu
• druhý jezdec chytne prvního jezdce za holeň a vyzvedne ho
• první jezdec při vyhození přehodí pravou nohu přes hřbet koně a dosedne
• druhý jezdec si stoupne také k levému boku koně
• opře se rukama o záda koně za 1. jezdcem a zkusí vyskočit
• pokud se mu to podaří do dostatečné výšky, přehoupne se břichem přes koňská záda a pomalu přehodí pravou nohu na druhou stranu koně
• jestliže se na koně 2. jezdec nemůže dostat, zkusí vylézt na koně z nějaké např. bedýnky a nebo se nechá vyhodit (jako v případě prvního jezdce)
Na koni:
• první jezdec sedí normálně a snaží se vyvažovat a řídit koně
• druhý jezdec je za prvním jezdcem a drží se ho kolem pasu, snaží se nestahovat prvního jezdce na stranu a nebo dopředu
Pobídky a povely:
• první jezdec řídí a pobízí koně
• druhý jezdec do koně nesmí kopat ani jinak pobízet, jinak kůň může zpanikařit a něco provést, ptž nebude vědět, co je po něm žádáno
Rady:
• oba jezdci se musí domluvit na reakcích a chodech
• chod koně udává druhý jezdec
• než vyjedete takto někam pryč, cvičte jízdu v uzavřeném prostoru
• pokud na to Váš kůň není zvyklý, snažte se ho při nástupu druhého jezdce konejšivě hladit a mluvit na něj klidným hlasem
• toto smí zkoušet jen jezdci, kteří ovládají všechny čtyři chody koně!

Problémy po narození hříběte

13. června 2012 v 20:50 | Hrbáčová Klára |  ►Je dobré vědět...
Střevní smolka
 • je tvořená plodovou vodou, části žluče a střevní výstelkou
 • může se stát, že včas nevyjde a dojde k jejímu zadržení. Hříbě je najednou neklidné, hrabe, stojí shrbené, nutí se ke kálení, švihá ocáskem, jindy se zase válí jako při kolice. Přitom všem ale saje.
 • uvedené potíže odstraníme, dáme-li hříběti nálev, jehož složení je: 1L teplé vody, glycerin nebo parafinový olej.


  Osyřelé hříbě
 • v případě ztráty klisny během nebo po porodu je nutné hříběti zajistit náhradní zdroj krmení.
  A to:
  • nejúčinější a nejlepší je umístit hříbě u náhradní klisny (ta musí mít samozřejmě mléko. Může to být klisna, která zrovna přišla o své hříbě nebo klisna, která hříbě má a je schopna přijmout cizí.)
  • pokud nemáme vhodnou klisnu, můžeme použít kozu, která také může hříbě odchovat, neboť její mléko má stejné složení jako kobylí
  • pokud ani kozu neseženeme, krmíme hříbě naředěným kravským mlékem v poměru 1 : 2. Přitom je nutné dodržovat hygienické požadavky, čistotu a teplotu. Krmíme každé 2 hodiny (čerstvým mlékem)


  Průjmy
 • nebezpečné jsou pro hříbata také průjmy. Proto je důležité včas zjistit a odstranit příčiny (může to být špatné krmení klisny, prochladnutí hříběte nebo napije-li se hříbě vody,...). Je nutné vždy uvědomit veterináře, neboť hrozí ohrožení zdraví nebo i úhyn.


  Křivé hříbě (přeležené)
 • může se stát, že hříbě po narození je křivé a neforemné. Je to však jev krátkodobý a hříbě pravidelným pohybem, růstem a dobrou kondicí tuto estetickou vadu ztratí.


  Pupeční kýla
 • dosti často lze po nějaké době pozorovat, že v místě, kde je pupek se objeví malý váček, který někdy zmizí. Jde o pupeční průtrž. Velikost zjistíme hmatem, je-li 1 - 1,5 cm velká, zpravidla zaroste, je-li však větší, průtrž se zvětšuje. Část střeva vstupuje tímto otvorem do váčku a může dojít k uskřípnutí střeva, které někdy končí smrtí. Nutný je veterinární operativní zákrok.  Ochroma
 • oteče-li sajícímu hříběti kloub, je malátné a má vysokou teplotu, je to příznak této nebezpečné nemoci. Proto hříbata chráníme preventivním očkováním.


  Překlubování
 • u hříbat můžeme zjistit tzv. překlubní postoj, kdy spěnka nesměřuje šikmo dopředu a dolů, ale kolmo k zemi nebo dokonce šikmo dozadu. Je to následkem překlubního kopyta, jehož patky jsou nápadně vysoké.
 • při zjištění je nutné ihned sjednat nápravu. Je potřeba seříznout co nejvíce rohovinu patkové části, takže kopýtko nabude normálního tvaru. Tuto nápravu však přenecháme zkušenému podkováři.


  Přestavěné hříbě
 • tato přestavěnost trvá po určitou dobu vývoje a postupem času se vyrovná. Jedná se o to, že hříbata jsou v kohoutku nižší než v kříži (v zádi).
 • zmizí to ve stáří asi 1 roku a hůlková míra kohoutku i zádě bude stejná. Při ukončení růstu bývá výška v kohoutku vyšší o 1-2 cm. Jsou však případy, kdy kůň zůstane přestavěný i v dospělosti.

Evoluce koně

13. června 2012 v 20:39 | Hrbáčová Klára |  ►Encyklopedie :P
Evoluce koně je jedna z nejlépe zdokumentovaných cest evoluce u obratlovců. Proto jsem se rozhodl tuto klikatou a ne vždy přímou cestu popsat a najít co nejvíce zdrojů, ve kterých byste mohli nalézt další zajímavé informace.
Jak jsem již řekla, tak evoluce koně neprobíhala lineárně po jedné větvi. Když se podíváte na rodokment čeledi equidae, tak můžete vidět různé vedlejší větve různě silné a různě dlouhé. Je známo více než 350 druhů fosilních koní. Ovšem pouze část jich vede přímo k dnešním koním, zebrám nebo oslům. Koňovití tedy čeleď equidae patří do řádu lichokopytníků (Perissodactyla). Lichokopytníci se vyvinuli pravděpodobně z velmi zvláštních tvorů. Tito převážně masem se živící tvorové opatření malými kopýtky na konci svých prstů patří do skupiny Condylarthra. Jedná se o skupinu tvořící přechod mezi hymzožravci a pravými lichokopytníky. Sice není cílem tohoto článku popisovat tuto skupinu, ale i tak uvedu alespoň některé zástupce této podivné skupiny savců. Patří sem například Protungulatum (Obr. 1) z křídy, Meniscotherium (Obr. 1) z paleocénu nebo Phenacodus (Obr. 2) z eocénu.

Obr. 1 Protungulatum (nahoře) a Meniscotherium (dole)

Obr. 2 Phenacodus
Řád lichokopytníků se dělí do tří podřádů Ceratomorpha, Hippomorpha a Ancylopoda. Poslední jmenovaný podřád patří vyhynulým lichokopytníkům. Do podřádu Ceratomorpha patří mimo jiné i recentní čeledi tapírovití (Tapiridae) a nosorožcovití (Rhinocerotidea). Podřád Hippomorpha se člení na dvě nadčeledi - Equoidea a vyhynulá Bronthotheroidea. A právě tady začíná naše cesta. U společných předků dvou čeledí. Koňovití (Equidae) a Palaeotheriidae. Nejprimitivnějšími zástupcem těchto čeledí jsou mimo jiné rod Pliolophus nebo Hyracotherium. Oba rody figurují v obou čeledích. Je dosti těžké určit ostrou hranici mezi těmito dvěma čeleďmi. Je však jasné, že předky koní musíme hledat někde u těchto rodů.