stavba těla

21. března 2011 v 16:06 | hrbačova klara

STAVBA KONĚ

Části těla
Odpředu dozadu rozlišujeme u koně následující nejdůležitější části těla:
-hlava-kštice,týl,spánková krajina,nozdry,chřípí,žuchvy,líce,hrtan,
-krk-hříva,šíje,hrdelní brázda,
-plece a prsa,
-rameno,
-kohoutek,
-přední končetina-loket,předloktí,zápěstí,záprstí,spěnka,kopyto.
Následuje střední část:hřbet,hrudník,břicho.
Zadní část:bedra,kříž,kořen ohonu,stehna,slabina,pánev;
zadní končetina-kloub kolenní bérce,hlezna,patní kost,nárt,tj.zadní holeň
Harmonická stavba těla
K přední části počítáme hlavu,krk,kohoutek,lopatky a přední končetiny.Je to část,která se nachází před jezdcem.Nasazení krku a hlavy může ovlivnit výkonnost zejména u skokových a drezurních koní.Linie kohoutku a lopatky by měla být kulatá a plynulá.Prsa by neměla být příliš úzká.To může poukazovat na slabšího koně a navíc to může snadno vést ke zranění "strouháním" končetin.
Střední část
Střední část tvoří hřbet a břicho koně,od kohoutku po bedra.Je to ta část koně,na které sedí během jízdy jezdec.V hrudním koši se nachází mnoho orgánů koně,a proto je důležité,aby hrudník byl dostatečně hluboký a nabízel tak dostatek prostoru.Hřbet by měl být pevný,nepříliš dlouhý a prohnutý.
Zadní část
Zadní část tvoří záď a zadní končetiny koně.Končetiny musí být dostatečně silné a rovně stavěné,kolena plochá a rovná.//Pokud se kolenní kloub příliš prohýbá,může kůň snadno zakopnout.Zadní část je velmi důležitá,neboť představuje "motor" koně.Stavba,osvalení a síla zádi ovlivňují ve velké míře výkkonnost koně.
Kštice a hříva
Kštice je ta část hřívy,která se nalézá na vrchu hlavy koně a spadá dopředu.Hříva se táhne podél krčních obrátlů až po kohoutek.Nátylník uzdečky se pokládá na místo mezi kšticí a hřívou.
Kohoutek
Kohoutek by měl být nejvyšší bod koňského hřbetu.Kohoutek se nachází ve spodní části krku v místě,kde se spojují lopatky.
Holeň
Holeň je ta část končetiny koně,která se nachází mezi hleznem a spěnkou (zadní holeň) a mezi karpálním kloubem a spěnkou (přední holeň).Holeň má být přiměřeně silná a dlouhá.Příliš dlouhé holeně jsou méně pevné.Na holeň se upínají šlachy,které by měly být dobře zřetelné.
Suché končetiny
U koně,který má suché končetiny,jsou pod kůží dobře vykresleny kosti a šlachy.Kůň nemá takzvané nálevky,tj. nahromadění kloubního mazu v kloubních a šlachových pouzdrech.
Hlezno
Hlezno je důležitý kloub,který se nachází na zadní končetině koně.Tento kloub velmi ovlivňuje akci a chody končetin a skokovou kapacitu koně.Dobře stavěné hlezno tvoří mezi b=rcem a zadní holení úhel přibližně 150°.
Rousy
Zadní strana spěnky je porostlá delšími chlupy.U některých chladnokrevných plemen jsou tyto chlupy výrazně dlouhé a husté a nazývají se rousy.
Spěnka
Spěnka a spěnkový kloub tlumí nárazy končetiny na zem.
Přestavěný kůň
Kůň je přestavěný tehdy,když nejvyšší bod zádě je vyšší než nejvyšší bod kohoutku.Zejména u mladých koní pozorujeme přestavěnost,která však většinou růstem zmizí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

libi se va tento blog?

ano 37.1% (39)
trochu 8.6% (9)
chtěla bych ho vylepšit 15.2% (16)
ne 10.5% (11)
vubec 13.3% (14)
je to prostě děs a hruza 15.2% (16)

Komentáře

1 ponyclubnejclub ponyclubnejclub | E-mail | Web | 21. března 2011 v 16:08 | Reagovat

doufam,že se vam tento članek libi,protože jsem ho psala hodinu...někteři by to stravily na facebooku ,ale opravdovi konaci si radši stravi neco co je o konich nebo rovnou na konich a tam ja jsem taky často!!!!:-**

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama