Březen 2011

soutěž

29. března 2011 v 11:37 | hrbačova klara |  ►Soutěže
Ahoj dlouho jsem pro vas nepsala a tak bych vam to chtěla vynahraditsice nevim co vam mam napsat a tak mě napadlo dat tu nějaku soutěž!!!tak a vašim ukolem je :vymyslete kratkou rymovačku nebo basničku o mym blogu a pošlete mi ji na muj e-mail: klara.hrbacova@seznam.cz a pět nejhezčich basniček nebo řikanek odměnim knižkou z ponyclubu a krasnym velkym diplomem.samozdřejmě nesmi chybět i male překvapeni.ktere mam u každe soutěže!!!

kolaže a novinky

24. března 2011 v 17:37 | hrbačova klara |  ►Obrázky a Animace
doufam,že se vam tyto obrazky libily a ja taky doufam,že se vam libi cely tento blog.taky někdy v blizke době jak budu mit čas tak změnim poza

bílý kůn

21. března 2011 v 17:24 | hrbačova klara |  ►Obrázky a Animace


zbarveni

21. března 2011 v 16:19 | hrbačova klara

Zbarvení koní
Povšimněte si, jak mají koně různě zbarvenou srst. Leckteré zbarvení se dá jen stěží pojmenovat. Naštěstí existuje kategorie, do
kterých se různorodá zbarvení srsti dají zařadit. V Německu se u koní rozlišuje takzvaná krycí srst a ochranná srst. Krycí srst tvoří
po celém těle koně základní barvu. K takzvané ochranné srsti patří hříva a ocas - čili žíně - a také vousy a hmatové chlupy kolem
očí a na hubě.
Podle zbarvení srsti rozlišujeme tyto základní barevné druhy koní: ryzák, hnědák, vraník a bělouš.

otazky

21. března 2011 v 16:12 | hrbačova klara |  ►Testy !!!(neboj škola to není):D
1. Zkratka mezinárodní jezdecké federace.
3. Popis koně (části těla, tvary hlavy,…)
5. Získané a vrozené znaky u koní.
7. Základy krmení a napájení koní (základní krmiva, spotřeba vody,…)
9. Ošetřování koní před a po výcviku.
11. Základy chovu koní.
13. Úrazy koní a jejich ošetření.
15. Očkování pro koně i jezdce.
17. Nohosled koně v základních chodech.
19. Ochranné pomůcky koně při výcviku a soutěžích.
21. Úbor a výstroj jezdce při tréninku a soutěžích.
23. Pomocné otěže.
25. Pomůcky jezdce, kterými na koně působí a jejich použití (krok, klus,cval,zastavení, couvání).
27. Čím se řídí jednotlivé soutěže všech disciplín jezdeckého sportu.
29. Jak staří koně se mohou poprvé účastnit soutěží.
31. Popis drezurního obdélníku a cviky.
33. Pravidla na opracovišti.
34. Vzdálenost kavalet (pro krok, klus,cval).toto jsou otazky pro spravneho jezdce a odpovidat mužete do komentařu nebo na muj e-mail:klara.hrbacova@seznam.cz děkuji za odpovědi

stavba těla

21. března 2011 v 16:06 | hrbačova klara

STAVBA KONĚ

Části těla
Odpředu dozadu rozlišujeme u koně následující nejdůležitější části těla:
-hlava-kštice,týl,spánková krajina,nozdry,chřípí,žuchvy,líce,hrtan,
-krk-hříva,šíje,hrdelní brázda,
-plece a prsa,
-rameno,
-kohoutek,
-přední končetina-loket,předloktí,zápěstí,záprstí,spěnka,kopyto.
Následuje střední část:hřbet,hrudník,břicho.
Zadní část:bedra,kříž,kořen ohonu,stehna,slabina,pánev;
zadní končetina-kloub kolenní bérce,hlezna,patní kost,nárt,tj.zadní holeň
Harmonická stavba těla
K přední části počítáme hlavu,krk,kohoutek,lopatky a přední končetiny.Je to část,která se nachází před jezdcem.Nasazení krku a hlavy může ovlivnit výkonnost zejména u skokových a drezurních koní.Linie kohoutku a lopatky by měla být kulatá a plynulá.Prsa by neměla být příliš úzká.To může poukazovat na slabšího koně a navíc to může snadno vést ke zranění "strouháním" končetin.
Střední část
Střední část tvoří hřbet a břicho koně,od kohoutku po bedra.Je to ta část koně,na které sedí během jízdy jezdec.V hrudním koši se nachází mnoho orgánů koně,a proto je důležité,aby hrudník byl dostatečně hluboký a nabízel tak dostatek prostoru.Hřbet by měl být pevný,nepříliš dlouhý a prohnutý.
Zadní část
Zadní část tvoří záď a zadní končetiny koně.Končetiny musí být dostatečně silné a rovně stavěné,kolena plochá a rovná.//Pokud se kolenní kloub příliš prohýbá,může kůň snadno zakopnout.Zadní část je velmi důležitá,neboť představuje "motor" koně.Stavba,osvalení a síla zádi ovlivňují ve velké míře výkkonnost koně.
Kštice a hříva
Kštice je ta část hřívy,která se nalézá na vrchu hlavy koně a spadá dopředu.Hříva se táhne podél krčních obrátlů až po kohoutek.Nátylník uzdečky se pokládá na místo mezi kšticí a hřívou.
Kohoutek
Kohoutek by měl být nejvyšší bod koňského hřbetu.Kohoutek se nachází ve spodní části krku v místě,kde se spojují lopatky.
Holeň
Holeň je ta část končetiny koně,která se nachází mezi hleznem a spěnkou (zadní holeň) a mezi karpálním kloubem a spěnkou (přední holeň).Holeň má být přiměřeně silná a dlouhá.Příliš dlouhé holeně jsou méně pevné.Na holeň se upínají šlachy,které by měly být dobře zřetelné.
Suché končetiny
U koně,který má suché končetiny,jsou pod kůží dobře vykresleny kosti a šlachy.Kůň nemá takzvané nálevky,tj. nahromadění kloubního mazu v kloubních a šlachových pouzdrech.
Hlezno
Hlezno je důležitý kloub,který se nachází na zadní končetině koně.Tento kloub velmi ovlivňuje akci a chody končetin a skokovou kapacitu koně.Dobře stavěné hlezno tvoří mezi b=rcem a zadní holení úhel přibližně 150°.
Rousy
Zadní strana spěnky je porostlá delšími chlupy.U některých chladnokrevných plemen jsou tyto chlupy výrazně dlouhé a husté a nazývají se rousy.
Spěnka
Spěnka a spěnkový kloub tlumí nárazy končetiny na zem.
Přestavěný kůň
Kůň je přestavěný tehdy,když nejvyšší bod zádě je vyšší než nejvyšší bod kohoutku.Zejména u mladých koní pozorujeme přestavěnost,která však většinou růstem zmizí.

krmeni

21. března 2011 v 15:57 | hrbačova klara |  ►Recepty...


...Krmení koně...
1. Krmte méně a častěji
2. Koni chovaném ve stáji poskytněte denně pastvu nebo alespoň výběh
3. Zajistěte koni dostatečné množství objemného krmiva (např. seno)
4. Krmte každý den ve stejnou dobu
5. Přechod na jiný druh krmiva provádějte postupně
6. Krmte pouze dobrá a čistá krmiva
7. Nikdy nepoužívejte koně k ježdění ihned po krmení (alespoň 75 min by měl v klidu zažívat)
8. Vodu podávejte před krmením a zajistěte dostatek čerstvé vody ve stáji i venku
9. Krmte podle druhu práce s koněm s přihlédnutím k jeho typu, věku, kondici a zdravotnímu stavu, stejně tak jako k ročnímu období a výživné hodnotě pastvy
10. Nikdy nekrmte koně hned po namáhavé práci, když je "uhřátý

ponyclub

13. března 2011 v 16:07 | hrbačova klara |  ►Ven od koníků :)
Jak to všechno začalo…
Pony club vznikl před více než 20 lety v Norsku a od té doby se stále rozrůstá. Dnes se už více než 200 000 členů v deseti zemích každý měsíc těší na svůj balíček. V Čechách existuje Pony club od října roku 2005.
Co je to klub Pony?
Pony club je knižní klub pro všechny holky a kluky, kteří milují koně (dárky jsou ovšem určeny spíše dívkám). Heslem Pony clubu je 100% koní a 100% zábavy. Pony club ti, pokud budeš chtít, každý měsíc pošle až domů balíček s úžasnými knížkami a užitečnými koňskými dárky. tenhle klub je važně skvělej pokud by se chtěl někdo přihlasit tak mi pište na klara.hrbacova@seznam.cz a všechny duležite dotazy,informace vam zotpovim a pošlu přihlašku !!!

ZDRAVI x NEZDRAVI

13. března 2011 v 15:55 | hrbačova klara |  ►Encyklopedie :P
Ač koně jsou již dnes zdomácnělí - tento instinkt přetrvává.

zavodni sezona

13. března 2011 v 15:51 | hrbačova klara |  ►Ven od koníků :)
Ahojkiiii!!!Doufam,že se vam nove članečky libily!!!

Jak jste si mohly všimnout tak začina opět zavodni a soutěžni sezona!!!A taky vim,že hodně lidi si tento rok budou dělat licenci.Jak na skoky,tak na drezuru,parkur.....atd...A tim padem bych vam všem chtěla popřat...hodně štěsti a každemu přeji at se jim licence podaři a co nejmin padu v tomto roku 2011!!!nejen :)))tED JSEM SI ,ALE ZPOMĚLA ,ŽE PADUM SE NEDA VYHNOU už se s padama musite smiřit!!!to prostě patři k ježděni!!!I ja jsem měla spoustu malych padu a ještě stale mam i velke pady někdy jsou,ale těch se nemusite bat!!!!těžke pady neni nic pro dobre jezdce jako jsme přece my haha :-**

hlavně ad se skousky vydaři !!!Tak zase přiště u nějakeho članečku se uvidime !!!:-** doufam ,že se vam članečky libi!!!Tak ahoj u dalšiho članečku všem posilam velikanskou pusinku :-*** a těšim se na vas !!!